Palenta za gastritis

palenta za gastritis

Palenta je proizvod koji se dobija od kukuruznog brašna, i najčešće je bele ili žute boje. Sama po sebi spada u niskokalorična jela i najvećim delom sastavljena je od ugljeno hidrata, nešto belančevina, i tragova masti. Ako se jede sama, ne predstavlja kompletno jelo, budući da nedostaju aminokiseline koje su esencijalne i ne mogu se sintetišu u organizmu.

Zavisno od toga u kojim područijima se servira, najčešće je to sa svežim kravljim sirom, gulašem, jajima, mlekom, pavlakom ili povrćem, i predstavlja kvalitetnu dopunu u sastavljanju svakodnevnog jelovnika.

Istorija kukuruza

Kukuruz su od davnina koristili razni narodi kao hranu.

Tek u XVI veku kukuruz je stigao u Europu, gde su ga brodovima doneli iz Amerike.

Vrlo brzo se ukorenio na europskom tlu i postao sastojak mnogih jela. Palenta, jelo nastalo upravo od kukuruza, izvorno je bila jednostavan obrok italijanskih seljaka i siromašnih ljudi, koji su hranu pripremali u velikom bakrenom kotlu, mešajući kukuruzno brašno sa vodom na laganoj vatri, dok se ne zgusne. Zatim se hladila na drvenom poslužavniku, isekla na trake i malo osušila. U tom se obliku čuvala i jela nekoliko dana, a komadi palente obično su se nosili sa sobom na put.

Jednostavna palenta bila je samo sa dodatkom soli i aromatičnog bilja. Kod siromašnog stanovništva umesto sira dodavane su suve mrvice hleba. Malo bogatiji seljaci pržili su trake palente na ulju, dinstani, ulivali razne umake.

S vremenom, sa izumom različitih recepata, palenta se počela posluživati u skupim restoranima, udovoljavajući potrebama najzahtevnijih gurmana. Danas postoji ogroman broj mogućnosti za pripremu palente, za svačiji ukus.

Koristi se kao prilog, ali i kao samostalno jelo sa raznim dodacima, uz meso, sir, pečurke, povrće, inćune, voće, i dr.

Zdravstvene prednosti palente

Palenta je zdrava zbog svog jedinstvenog sastava, budući da se dobija od kukuruza koji sadrži puno dijetalnih vlakana, koji su dobri za čišćenje jednjaka.

Vitamini A, grupe B, C, E, K i PP nisu samo prirodni antioksidansi koji su odgovorni za elastičnost kože, sjaj kose i snagu zuba, već utiču i na rad mozga, povećavaju nivo hemoglobina u krvi i normalizuju nervni sistem. Palenta je dobra za kardiovaskularni sistem zahvaljujući i vitaminu C, koji jača zidove krvnih žila i srčani mišić.

Palenta je bez glutena, pa je izvrsna za ljude koji imaju alergije.

Naučnici su dokazali da sprečava razvoj Alchajmerove bolesti.

Nikotinska kiselina snižava nivo holesterola, i odgovorna je za ubrzanje metaboličkih procesa.

Kalijum i magnezijum odgovorni su za rad kardiovaskularnog sistema. Kalijum uklanja višak tečnosti iz tela, odnosno sprečava oticanje i normalizuje povećani pritisak, dok magnezijum širi krvne sudove i smiruje nervni sistem.

Poznato je da cink deluje antibakterijski i protivupalno.

Gvožđe, koje je sastavni deo kukuruza, odnosno palente, neophodno je za prevenciju i lečenje anemije.

Uključujući palentu u svoju ishranu, dolazi do normalizacije metabolizma, budući da ona poboljšava funkcionisanje svih telesnih sistema i pridonosi gubitku kilograma.

Najčešće i zdrave žitarice u našim krajevima, poput heljde, pšenice, pirinča, ne mogu se porediti po hranjivim i lekovitim svojstvima sa palentom. Uvodeći ju u svoju ishranu i sami ćete uočiti kako se vaše zdravlje poboljšava.

Kako napraviti palentu za gastritis

Način pripreme može uticati na lekovita svojstva i efekat jela na telo:

  • Palenta kuvana u vodi, dijetetski je obrok koji će zasititi telo potrebnim vitaminima.
  • Palenta kuvana u mleku, odličan je doručak za školarce ili ljude koji se bave mentalnim radom.
  • Dodatak putera ovo jelo ne čini dijetalnim, ali je neizostavan ručak za sportiste ili ljude koji se bave teškim radom.
  • Kuvana u vodi sa dodatkom prirodnog meda, dobra je alternativa štetnim slatkišima.

Jela od kukuruza korisna su u bilo kom uzrastu, i nemaju kontraindikacije. Odrasli, ukoliko ih uključe u ishranu, ostvaruju čitav niz blagotvornih efekata na telo.

Deci, čiji je probavni sistem loše oblikovan, ne preporučuju se jela sa glutenom. U palenti, ovog proteina koji uzrokuje alergije, gotovo da nema, pa se može sigurno uključiti u dečiji jelovnik.

Što se tiče štete, kod jedenja palente, pridržavajte se mere, jer u suprotnom, ako to radite preterano, možete izazvati zatvor.

Za palentu je poželjno koristiti žuto ili belo kukuruzno brašno. Ako želite da palenta ima gušću konzistenciju, odaberite grubo brašno.

Način kuvanja palente

Za pripremu jela potrebna je voda i kukuruzno brašno.

U lonac ulijte 1 litru vode, dodajte 1 čašu kukuruznog brašna i stavite na laganu vatru.

Kuvajte 40-ak minuta uz neprestano mešanje.

Palentu je potrebno posoliti, pobiberiti, a kad je gotova ukloniti sa vatre. Tada se izrađuje ili na meko ili tvrdo. Dok je vruće, važno je odlučiti kakvo jelo na kraju želite dobiti.

Ostaje preneti sastav na poslužavnik, dati mu željeni oblik i ohladiti.

Da bi napravili mekanu palentu, dodajte malo mleka, začinskog bilja i komad putera u lonac. Biće prekrasan prilog za svako glavno jelo, umesto uobičajenog sveprisutnog krompira.

Za palentu se pripremaju razni umaci poput bešamela i paradajza, sir, pavlaka, pečurke ili jednostavno dinstano povrće, jer sa palentom će sve biti ukusnije.

Palenta i gastritis

Važan deo lečenja bilo koje bolesti je ishrana (predlažemo vam tekst gastritis ishrana). Koje se žitarice mogu koristiti za gastritis to zavisi od vrste i stepena bolesti.

Gastritis je upala sluznice želudačnog tkiva. Kada se javi po prvi puta javlja se u akutnom obliku, ali ako se ne leči postaje hronična, može se pogoršati, ali isto tako i nestati tokom života. Za pacijente se predlaže posebna ishrana koju mora propisati lekar.

Osnova ishrane može da bude palenta, budući da upravo ona ima omotavajuće svojstvo, pomaže probavi da se oporavi, ublažava upalu i smiruju zidove želuca.

Tokom gastritisa, proces apsorpcije hrane je poremećen, ali telo treba dobru ishranu. Tada u pomoć priskaču razne žitarice koje imaju dovoljnu količinu korisnih svojstava da delimično pomognu telu da se nosi sa bolešću.

Ne stvaraju težinu u stomaku, brzo se otapaju i apsorbuju, pa pacijent ne oseća nadutost ili bol, kao kad jede drugu hranu.

Kad govorimo o palenti ne zaboravite je uključiti u svoju ishranu, sigurno će vam se svidjeti, ali i sigurno pomoći.

Preporučujemo vam da pročitate i ostale tekstove na temu gastritisa i problema sa želucem:

Preporučujemo vam da pogledate čajnu mešavinu koja je namenjena za održavanje normalnog funkcionisanja organa digestivnog trakta i pomaže kod poremećaja u radu želuca i gastrointestinalnog trakta.