Giht i soda bikarbona: da li je soda bikarbona dobra za giht i kako se koristi?
Giht je jedna od mnogih vrsta artritisa ili upale zglobova, koja se javlja kada se mokraćna kiselina taloži u zglobovima, manifestujući se upalom i stvaranjem karakterističnih čvorova na zglobovima. Ljudi, suočeni s jakim bolom, koji je karakteristična za giht, spremni su upotrebiti bilo koja sredstva kako bi nekako smanjili bol.
Za lečenje bolesti koriste se lekovi koji snižavaju nivo mokraćne kiseline u krvi, ali u kombinaciji sa lekovima, moguće je i poželjno koristiti efikasne kućne lekove. Glavni uzroci gihta su:
- nezdrava ishrana sa purinima,
- upotreba lekova koji ometaju proces cirkulacije krvi,
- alkohol,
- nedostatak telesne aktivnosti,
- prekomerna težina,
- genetske mutacije.
Ako tradicionalne terapije gihta ne daju željeni efekat, treba koristiti dodatna sredstva poput sode bikarbone, koja uklanja bol, spoljne simptome, značajno smanjuje sadržaj mokraćne kiseline u krvi i sprečava pojavu novih napada. I ono šta je najvažnije, pomaže u rešavanju čvorova na zglobovima. Kao rezultat toga, pacijent počinje osećati značajno olakšanje i poboljšanje opšteg stanja.
Korišćenje sode bikarbone za giht ima sledeće prednosti:
- nivo mokraćne kiseline u krvi se smanjuje,
- bolni napadi postaju retki i kratkotrajni,
- uklanja se upala i otok,
- metabolički procesi su sve bolji,
- aktivnost vezivnog tkiva je normalizovana,
- čvorovi na zglobovima nestaju,
- efikasno se čisti telo.
Najvidljiviji efekat uzimanja sode primećuje se na početku razvoja bolesti.
Indikacije za upotrebu sode bikarbone za giht
Lečenje gihta je složen proces. Pravovremnom i ispravnom terapijom može se postići remisija tokom koje će se bol smanjiti, a napadaji zaustaviti. Tokom pogoršanja bolesti, bolje je koristiti lekove, dok kod perioda remisije mogu se aktivno koristiti razne alternativne metode lečenja.
Lekari preporučuju upotrebu sode bikarbone u ranim fazama razvoja gihta, kao i tokom remisije. Kod gihta, soda je indicirana za upotrebu u sledećim slučajevima:
- višak mokraćne kiseline u krvi,
- nakupljanje mikrokristala soli mokraćne kiseline,
- pojava izraslina na prstima, stopalu, kolenu, zglobu, laktu,
- jaka bol pri pritisku,
- produljena nelagoda u zglobovima,
- upala, crvenilo, oticanje zglobova.
Važno je znati da soda bikarbona ne može izlečiti sve bolesti zglobova, i da u degenerativnim i distrofičnim procesima može samo ublažiti stanje.
Kontraindikacije uzimanja sode bikarbone za giht
Kao i svaki lek, soda bikarbona ima nekoliko kontraindikacija za uzimanje:
- alergijske reakcije,
- individualna netolerancija,
- gastritis,
- čir,
Mora se imati na umu da duža upotreba i prekoračenje doziranja može izazvati mučninu i iritaciju sluznice. Uz nedostatak vode, natrijum bikarbonata jako isušuje sluznicu i kožu, i uzrokuje oticanje.
Kako koristiti sodu bikarbonu za giht
Soda kupke treba uzimati 15 minuta. Ovo vreme omogućiće vam da iz postupka izvučete maksimum.
Obloge sa sodom treba stavljati 10 minuta. Za to vreme možete navlažiti tkivo i naneti na bolno mesto. Prednosti korišćenja losiona postižu se zbog visoke temperature. To omogućava da se soda otopi i da duboko prodre u kožu i deluje lokalno na zahvaćeno područje.
Obično se soda uzima oralno 10-30 dana, sa intervalima od 1-2 nedelje. Prvo je morate otopiti u čaši tople vode ili mleka. Počnite uzimati sa 1/10 kašičice i postepeno povećavajte količinu na 1 kašičicu. Pijte ovaj lek 2-3 puta dnevno.
Soda može brzo ukloniti bolne simptome. U slučaju jakog bola, otopite 1 čajnu kašičicu proizvoda u čaši vode i odmah popijte. Tako je treba uzimati 2 puta dnevno, sve dok se stanje ne popravi.
Maksimalna dnevna doza ne sme biti veća od 4 kašičice sode bikarbone, budući da jaka alkalizacija ometa normalnu obradu belančevina iz hrane, i njihovo nakupljanje doprinosi povećanju količine mokraćne kiseline.
Terapija sodom ne sme se sprovoditi predugo. Duža upotreba može negativno uticati na sposobnost ćelija da uklanjaju otrovne supstance. Dugotrajna upotreba sode bikarbone može dovesti i do krhkosti zidova krvnih sudova, koji postaju tanki i osetljivi na sve mehaničke uticaje.
Recepti za lečenje gihta sodom bikarbonom
Najpopularnije metode koje se koriste za lečenje gihta sodom bikarbonom su kupke, mast, obloge i konzumiranje oralno.
Slana kupka od sode bikarbone za giht
Efekat kupke sa sodom bikarbonom i soli je brzo uklanjanje mokraćne kiseline i pročišćavanje vaskularnog sistema. Za redovno kupanje uzmite:
- 300 g sode bikarbone;
- 500 g morske ili krupne kuhinjske soli.
Polako se potopite u vodu i kupajte 30 minuta; u početku neka to bude nekih 10-20 minuta. Obrišite se peškirom i lezite, te se pokrijte toplim ćebetom. Preporučljivo je kupati se uveče kako bi odmah nakon kupanja otišli u krevet. Nakon 10 postupaka, napravite pauzu od dva meseca.
Temperatura vode za kupanje ne sme biti veća od 36-37 °C, tako da se telo brzo navikne na intenzivne efekte sode, dok u budućnosti postepeno povećavajte temperaturu na 39 °C, jer se najbolji efekat sode manifestuje u vrućoj vodi.
Kupka od joda i sode bikarbone za giht
Kupka za noge sa sodom bikarbonom i jodom ima dobar terapeutski efekat kod gihta. Sistemska upotreba ove kupke pomaže u ublažavanju upala i smanjenju nakupljanja soli.
Da bi je pripremili, potrebno vam je:
- 3 litre vode;
- 4 kašičice sode;
- 9 kapi joda.
Postupak radite pre spavanja 14 dana, i nosite vunene čarape kako bi osigurali toplotu bolnom mestu.
Oblog sa jodom i sodom za giht
Delovanje sode i joda pomaže u poboljšanju cirkulacije krvi u žarištu upale, što pridonosi brzom izlučivanju soli mokraćne kiseline. Efikasnost ovih komponenata može se uvelike povećati primenom aspirina. Ova metoda koristi se kao prva pomoć za pogoršanje gihta, kao i preventivna mera tokom remisije. Za pripremu obloga uzmite:
- 10 ml joda;
- 1 kašičica sode bikarbone;
- 5 tableta aspirina.
Dodajte suve sastojke u jod i dobro promešajte dok se aspirin potpuno ne otopi. Kada ove komponente međusobno deluju, jod bi trebao izgubiti boju. Njegova promena boje pokazuje da su tablete potpuno otopljene i da je sastav spreman za upotrebu.
Dobivenu masu nanesite na zglobove pre spavanja i umotajte zavojem. Obucite vunene čarape i držite noge na toplom celu noć.
Oblog s jodom i senfom
Ovaj oblog je nezamenjiv za ublažavanje bolova i upala. Vrlo je efikasan kod pogoršanja gihta. Da bi napravili ovaj oblog, uzmite:
- 1 kašičicu suvog senfa;
- 1 kašičicu joda;
- 1 kašičicu sode bikarbone.
Mešajte ove sastojke dok ne postanu glatki. Uparite zahvaćene zglobove, pa na njih nanesite pripremljenu smesu. Zamotajte polietilenom i zavojem. Ostavite ovaj oblog preko noći. Trajanje lečenja je 10-14 dana, a zatim napravite pauzu i ponovite ga ponovo.
Pijenje sode bikarbone sa vodom može vam pomoći kod gihta
Soda bikarbona se može uzimati tokom remisije kako bi se sprečile bolesti, i u tom je slučaju dovoljno piti 1/2 kašičice sode na 200 ml vode, 1-2 puta dnevno. Profilaktičko lečenje traje 10-30 dana sa obaveznom pauzom od dve nedelje. Uz to, morate prilagoditi vlastiti način života i slediti načela pravilne ishrane.
Potrebno je ograničiti unos mahunarki, gljiva, kafe, čaja, ukiseljene, začinjene i slane hrane.
Jedite više žitarica, mlečnih proizvoda, povrća i voća.
Preporučljiv je prestanak pušenja i konzumacija alkohola, posebno piva.
Svakodnevno vežbajte za unapređenje pokretljivosti zglobova.
Preporučuje se planinarenje, plivanje, vožnja biciklom.
Da li se sme uzimati soda bikarbona u trudnoći?
Ne preporučuje se uzimanje sode bikarbone tokom trudnoće, posebno u prvom tromesečju, kada je žensko telo najosetljivije i nepredvidljivo, jer se mnogi unutaršnji sistemi restrukturiraju.
Po definiciji, soda sama po sebi nije toksična i ne predstavlja opasnost za trudnicu i plod, ali kako bi se smanjili bolni simptomi tokom trudnoće, dopuštena je spoljna primena sode bikarbone, kupke i obloge. Ti se postupci mogu obaviti bez imalo straha.
Preporučujemo vam da pogledate i ostale teme za giht kako bi pronašli najbolje rešenje za vaše lečenje: