Crni luk i giht: da li crni luk pomaže kod gihta?
Giht je bolest koju karakterišu metabolički poremećaji u telu. Poremećeni su procesi filtriranja i uklanjanja štetnih supstanci iz tela. Kao rezultat toga, povećava se nivo mokraćne kiseline u vaskularnom sistemu, što dovodi do pojave akutnog artritisa i stvaranja čvorova, tzv. tofusa.
Zajedno sa lečenjem lekovima, dijetetska terapija se široko koristi za ovu bolest. Tradicionalno se preporučuje smanjenje konzumacije purina, kojeg najviše ima u mesu, ribi, čaju, kafi, i alkoholnim pićima.
Preporučuje se paralelno sa lečenjem lekovima koristiti nekonvencionalne metode, budući da samo u ovom slučaju možete postići dobre rezultate i poboljšati svoje stanje. Za one koji žele da poboljšaju svoje zdravlje, tradicionalna medicina nudi mnoge recepte.
Kada je giht u pitanju, crni luk je najbolje jesti u prerađenom, odnosno kuvanom ili dinstanom obliku.
Prilikom odabira crnog luka dobro je znati da čuvanje luka u frižideru nije obavezno, jer za ovo povrće prikladna je temperatura od + 15 do + 20 °C. Idealno mesto je suvo i prozračeno mesto, bez sunčeve svetlosti.
Vrste luka i njegova upotreba
Zeleni luk može pogoršati stanje kod gihta
Vrsta luka čija se upotreba koristi samo u obliku zeljastog, nadzemnog dela. U poređenju sa crnim lukom, ima blaži ukus. Kategorija zelenog luka uključuje divlji beli luk, ljutić, praziluk i kineski luk.
Perce sadrži minimalnu količinu purina i može se koristiti i sveže i suvo. Međutim, postoji mali nedostatak, zelene grane sadrže veliku količinu vitamina C koji se akumuliše u telu i sprečava pravovremeno izlučivanje mokraćne kiseline. Za giht, ako ga konzumirate u velikim količinama, zeleni luk može čak i pogoršati tok bolesti.
Crni luk za giht
Lukovice sadrže saharozu, vitamine, kvercetin, flavonoide, enzime, saponine, fosfor, gvožđe. Sok od luka smanjuje sadržaj štetnog holesterola u krvi, poboljšava metaboličke procese u telu i pomaže u uklanjanju toksina iz njega.
Uz giht se može konzumirati u neograničenim količinama, ima diuretički efekat i pomaže u uklanjanju zagušenja u genitourinarnom sistemu. Najbolje ga je koristiti kao dodatak u jelima tokom kuvanja ili kao dodatnu komponentu u salatama.
Da bi se dobio pozitivan rezultat u lečenju i izbegle komplikacije, potrebno je ne zloupotrebiti ove proizvode, strogo se pridržavati recepata i preporuka za upotrebu, a takođe uzeti u obzir kontraindikacije.
Svi znaju da je pravilna ishrana ključ zdravlja. Međutim, pitanje koje se namirnice mogu jesti, a koje je bolje odbiti, postaje posebno aktuelno u prisustvu različitih bolesti.
Prednosti crnog luka
Luk nije samo zdravo povrće, on je pravo skladište vitamina i minerala.
Crni luk je i dobar izvor dijetetskih vlakana, zatim vitamina C, koji je važan za imunitet; vitamina B6, važnog za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, folne kiseline, esencijalne kiseline za stvaranje ćelija, kalijuma, blagotvornog za pritisak i zdravlje srca, mangana, za zdravlje tkiva i kostiju.
Crni luk ima protivupalno i analgetsko svojstvo. Organske kiseline pozitivno utiču na elastičnost zidova krvnih sudova i poboljšavaju cirkulaciju krvi. Zbog velike količine vitamina C i E, sok od luka snažan je antioksidans. Štiti telo od štetnih efekata, podstiče izbacivanje toksina i jača imunološki sistem.
Praziluk takođe možete konzumirati ako imate giht. Sadrži vitamine A, E, B, K, aminokiseline, vredne elemente u tragovima. Ova vrsta luka je diuretik i ne iritira želudac, pa se stoga njegova upotreba preporučuje kod gihta. Uz to, ovaj luk sadrži organske spojeve koji deluju protivupalno i analgetski, pa se preporučuje svima koji su suočeni sa upalom zglobova.
Dakle, prednosti luka za giht zavise prvenstveno od količine ovog povrća u ishrani. Umerena konzumacija neće nikako naštetiti vašem zdravlju, već će samo koristiti.
Za luk vredi jedno pravilo – između sirovog i kuvanog povrća treba odabrati kuvano povrće.
Činjenica je da tokom termičke obrade luk zadržava sva korisna svojstva, ali gubi supstance koje mogu nadražiti želudac i sprečiti izlučivanje mokraćne kiseline iz tela, stoga je kuvani luk zdraviji od sirovog.
Tokom termičke obrade, pržen, pečen, kuvan, luk praktično ne gubi svoja lekovita svojstva, tako da možete tokom cele godine štititi telo korisnim elementima.
Povrće, poput crnog luka, ima izražena antioksidansna svojstva; snižava parametre holesterola u krvi.
Kada se koristi spolja, lek ublažava upalu, nosi se sa otocima i bolovima.
Zdravstvene prednosti ovog povrća zavise od njegovog kvaliteta. Pravilno uzgojeni luk sadrži mnogo proteinskih spojeva i vitamina.
Jedno od najvažnijih svojstava luka je čišćenje jetre, creva i krvi od štetnih elemenata. Luk pomaže u zaustavljanju upala, deluje antimikrobno, ima diuretička i analgetska svojstva.
Redovna upotreba crnog i belog luka u ishrani pomaže poboljšati kvalitet funkcionisanja zglobova, a takođe uklanja i edeme.
Njegova upotreba pomaže da postignete stabilnu remisiju, nosi se sa složenim simptomima bolesti i povećava telesnu aktivnost.
Lekoviti recepti sa crnim lukom za giht
Lek od đumbira, crnog luka i alkohola za giht
- đumbir – 5 kriški;
- glavica crnog luka;
- etilni alkohol 70% – 100 gr.
Crni luk i đumbir narendajte dok ne postanu kašasti. Smesu prelijte alkoholom i stavite u tamnu posudu preko noći. Zatim iscedite sadržaj u drugu posudu i zatvorite poklopcem. Utrljavajte na zglob zahvaćen gihtom, svakodnevno pred odlazak na spavanje, i tako 5 dana.
Oblog od crnog i belog luka za lečenje gihta
Dobar efekat ima oblog od kuvanog belog i crnog luka. Poseduje:
- izražena protivupalna svojstva;
- daje analgetski efekat;
- brzo ublažava otok;
- ublažava crvenilo tkiva na području zahvaćenog zgloba.
Da bi napravili oblog, potrebno je uzeti jednu glavicu belog luka i jedan crni luk, naseckati i zamotati u gazu. Nanesite na zahvaćeno područje, učvrstite folijom i krpom, i ostavite tako celu noć. Ovim sastavom trebate se lečiti jednu nedelju.
Dodatak agave, pčelinjeg voska i rastopljenog putera pomoći će da pojačate efekat. Oblog je preporučljivo stavljati noću kako bi se garantovalo maksimalno vreme izlaganja lekovitih komponenata.
Supa od luka može vam pomoći kod gihta
Uzmite 3 velika luka, skuvajte u 1 litri vode, dodajte šargarepu, krompir i začinsko bilje. Takođe možete dodati i beli luk. Ovu supu treba jesti dva puta nedeljno.
Uvarak (lekoviti napitak) od luka smanjuje simptome gihta
Za giht luk se može dodati salatama i drugim jelima.
Da bi se nosili sa simptomima bolesti, uzmite 2 luka i kuvajte u 1,5 litre vode dok ne omekša. Popijte pola čaše proceđene supe. To bi trebalo raditi dve nedelje.
Tinktura od luka protiv gihta
Da bi napravili takvu tinkturu, potrebno je uzeti 1 luk i 100 g alkohola. Povrće treba usitniti i preliti alkoholom. Dobro zatvorite bocu i ostavite 10 dana na tamnom mestu. Piti 10 minuta pre jela tri puta dnevno. Jedna doza – 10 kapi.
Potrebne su dve nedelje lečenja sa takvim lekom.
Kontraindikacije kod crnog luka
Luk se ne sme koristiti kod:
- alergija;
- upale probavnih organa;
- kolelitijaze;
- pijelonefritisa;
- epilepsije;
Ne preporučuje se nanošenje proizvoda na kožu u slučaju dermatoloških patologija i povreda na području upotrebe.
Pacijentima koji pate od bolesti kardiovaskularnog sistema i gastrointestinalnih patologija ne preporučuje se jesti luk, jer supstance u njemu imaju nadražujući efekat na sluznicu probavnog trakta, a mogu izazvati i skokove pritiska.
Šta još može poboljšati a šta pogoršati stanja kod gihta možete pročitati u sledećim tekstovima: