Banane i gastritis

banane i hemoroidi

Banane su jedino dopušteno voće za sve oblike gastritisa, budući su izvor supstanci korisnih za probavni sistem, regeneraciju, lečenje, poboljšanje mikroflore i zgrušavanje krvi.

Gastritis je u suštini opasan, jer se u nedostatku odgovarajuće terapije pogoršava erozijama i čirevima. Dijeta kod gastritisa važna je koliko i lekovi, i uključuje hranu koja spašava i popravlja upaljenu sluznicu želuca.

Kako bi stimulisali probavnu aktivnost, telu treba mnogo korisnih supstanci, elemenata u tragovima, vitamina i biljnih vlakana, sve što banane imaju, tako da zadovoljavaju sve zahteve koje lekari postavljaju pacijentovoj ishrani.

Dve su glavne vrste gastritisa, čiji se tretman u nekim trenucima bitno razlikuje; u slučaju nedovoljne kiselosti, hrana bi trebala podsticati stvaranje želudačnog soka, dok u slučaju povećanog nivoa kiseline trebala bi se smanjiti na normalu.

Da bi se rešili tih problema, hrana treba biti redovna, bez dužih pauza između obroka, drugim rečima dozirana.

Prednosti i mane banana kod gastritisa

Voće zauzima važno mesto u ishrani bolesnika, ali sa različitim patologijama ne preporučuju se isti plodovi. Kada se govori o bananama kod gastritisa, one imaju brojne prednosti, pa su poželjne u jelovniku svakog pacijenta. Voće je dijetetski proizvod i ima sledeća svojstva:

  • Vraća kiselinsko-baznu ravnotežu;
  • Uklanja toksine i otrove;
  • Pomaže da se smanji intenzitet upale;
  • Deluje laksativno;
  • Poboljšava stanja mikroflore;
  • Pomaže u ublažavanju napetosti i stresa.

Banane sadrže rezistentni skrob, koji pokazalo se ima pozitivan efekat na prevenciju bolesti, uključujući sposobnost snižavanja holesterola i kontrolu telesne težine.

Banana sadrži nekoliko biološki aktivnih spojeva, poput fenolnih, karotenoidnih, biogenih amina i fitosterola, koji imaju antioksidativno delovanje.

Takođe, utvrđeno je da polifenolni spojevi koji se nalaze u bananama, poput kafene kiseline, cimetne kiseline i katehina, deluju antimikrobno, kao antioksidans, i imaju antikancerogena svojstava.

Probava zavisi od načina i vremena njihove upotrebe. Ako banane uzrokuju nadutost, najbolje ih je konzumirati kao desert, uz značajan odmor nakon jela.

Da li se mogu jesti banane za gastritis?

Gastritis nije bolest koja se može lečiti samo lekovima. Da bi vratili zdravlje, potrebno je preispitati način ishrane (preporučujemo vam tekst gastritis ishrana). Možda ćete se morati mnogo toga odreći, ne samo loših navika, već i zdrave hrane poput voća.

Za sve one koji vole banane, nije potrebno odustati od banana zbog gastritisa; one postaju neophodna hrana, jer podstiču obnavljanje sluznog epitela i obnavljaju oštećenu površinu. Stoga su na pitanje da li je moguće jesti banane kod gastritisa, lekari odgovorili potvrdno.

Sastav voća je takav da se može jesti na prazan stomak.

Ako jedete banane tokom dana, tada bi ih trebali jesti 40 minuta pre jela, jer kada se konzumira odmah nakon ručka, kada je želudačna šupljina puna hrane, često se javlja nadutost.

Banane za gastritis sa visokom kiselošću

Nezrele banane doprinose stvaranju sluzi koja pouzdano štiti unutrašnju sluznicu želuca od iritantnih efekata drugih proizvoda, stoga se preporučuje uzimanje nezrelih banana za gastritis sa visokom kiselošću pre uzimanja glavnih jela. Osim toga, nezrele banane smanjuju glad, a zahvaljujući vlaknima imaju pozitivan efekat na čitav gastrointestinalni trakt.

S obzirom na to da banane na prazan želudac mogu uzrokovati gasove, bol i grčeve, bolje ih je koristiti najranije sat vremena nakon doručka.

Banane za gastritis sa niskom kiselošću.

Povoljan efekat zrelih banana kod gastritisa sa niskom kiselošću već je odavno dokazan, pa su one uključene u medicinsku ishranu i deluju kao dodatak. Voće normalizira funkcionalnost gastrointestinalnog trakta, poboljšava probavni proces, obogaćuje vitaminima B i C, magnezijumom, kalijumom, vlaknima, u količini koja ne preopterećuje oboleli organ.

Tropsko voće smiruje bol, uklanja kiseline, okružuje zidove i štiti ih od agresivnog kiselog okruženja. Važna komponenta koja se naziva serotonin: poboljšava raspoloženje pacijenta, šta samo po sebi pridonosi oporavku. Količina se treba dozirati, obzirom na to da plodovi imaju sposobnost smanjenja kiselosti.

Banane za akutni gastritis

Nutricionisti pacijentima preporučuju upotrebu banana za gastritis i druge bolesti probavnog sistema, iz razloga što ona ne samo da čisti sadržaj creva, već i apsorbuje i uklanja štetne komponente, uključujući patogene mikroorganizme. Zbog blagog efekta, vlakna banane ne oštećuju ionako bolnu crevnu opnu.

U akutnom gastritisu banane su takođe korisne jer magnezijum prisutan u pulpi alkalizuje okolinu, normalizirajući povišenu kiselost.

Banane sa pogoršanjem gastritisa

Preporuke nutricionista svode se na činjenicu da banane za gastritis treba jesti odvojeno, bez mešanja sa drugim proizvodima.

Uz dozvolu lekara, banana se može kombinovati sa kefirom, pavlakom, svežim sirom, mlekom i jabukom. Takvi kokteli, pijeni na prazan želudac, stvaraju ne samo dug omotavajući efekat, već i osećaj sitosti, obogaćuju telo hranjivim supstancama.

Banane se dobro kombinuju sa bundevom, celerom i povrćem. Korisno za gastritis biće prilog drugom jelu, pripremljenom prema sledećem receptu:

Uzmite jednu bananu, 150 g pečene bundeve i kuvani koren celera. Napravite od sastojaka glatku masu, i dodajte maslinovo ulje.

Prema nekim istraživačima dobra navika svakodnevne konzumacije svežih zrelih banana može sprečiti razvoj gastritisa.

Banane za erozivni gastritis.

Posebnost banana kod gastritisa je, jer stvara zaštitni sloj na zidu želuca, smanjuje kiselost, i izvor su energije, potrebne čoveku.

Banane za erozivni gastritis jedini su užitak koji se preporučuje pacijentima, budući je ostalo voće, kao i mnogi tradicionalni proizvodi, strogo zabranjeno tokom lečenja.

Izuzetak je za ovo voće, jer pomaže u zaceljivanju erozije i obnavljanju korisne mikroflore. Voće takođe zamenjuje šećer, poboljšava ukus žitarica i druge dopuštene hrane, te povećava zgrušavanje krvi, što ga čini zaista neophodnim za efikasno lečenje erozivne upale želuca.

Banane za atrofični gastritis

Pitanje uključivanja u ishranu banana za atrofični gastritis odlučuje lekar, nakon razjašnjenja dijagnoze u vezi sa lokalizacijom patologije. Ovaj oblik gastritisa uključuje žarišne ili tvrde lezije sluznice želuca.

Ponekad nutricionisti ne preporučuju čisto voće, već prerađeno, poput pudinga od banana, jer se takvo jelo brže probavlja u želucu.

Kada se otkrije patološka proliferacija epitelnog sloja, banane se privremeno isključuju iz prehrane, jer ubrzavaju taj proces.

Banane za refluksni gastritis.

Refluks je praćen povratkom želudačne kiseline u jednjak, drugim rečima, dolazi do kretanja hrane u suprotnom smeru od normalnog. Pojedinačni refluks smatra se normalnim i ne uzrokuje bolest, dok kod redovnog ponavljanja refluksa, sluznica jednjaka reaguje upalom.

Banane za refluks gastritisa nisu zabranjene, jer ublažavaju gorušicu i bol.

Mogu li se konzumirati banane kod gastritisa i čira na želucu?

Gastritis, koji se pretvorio u čir, težak je patološki proces, pa lečenje uključuje mnoga ograničenja, uključujući ishranu. Konkretno, zabrana podleže gotovo svim vrstama povrća i voća. Ali, banane nisu među zabranjenim. Suprotno tome, nezrela banana sa gastritisom korisna je, jer sadrži spojeve koji deluju razarajuće na Helicobacter pylori i podstiču proizvodnju zaštitne sluzi u želucu. Treba imati na umu da je prejedanje bananama takođe nepoželjno, jer može uzrokovati višak određenih supstanci i kojaznost.

Je li moguće jesti banane kod dečijeg gastritisa?

Poznato je koliko je teško detetu ograničiti da jede slatkiše i omiljeno voće, pogotovo ako je bolesno. Međutim, banane su jedna od namirnica dopuštenih za upalu želuca. Plodovi se koriste ne samo kao korisni desert, već i kao pomoćna terapijska komponenta. Pravilno uključivanje banana u gastritis može ubrzati zaceljivanje u bilo kojem obliku. Zbog zastupljenih korisnih stvari, banana:

  • poboljšava probavu;
  • obavija želudačnu šupljinu;
  • ne iritira jednjak;
  • popravlja tkiva;
  • povećava nivo serotonina i raspoloženja;
  • reguliše kiselinsko-baznu ravnotežu;
  • osigurava elemente u tragovima i vitamine.

Banana je jedno od prvih voća koje se koristi za jelo. Dobro se prihvata, daje osećaj sitosti, retko izaziva reakciju, iako su deca sklonija alergijama nego odrasli.

Sa vremenom se pokazalo da banane nisu samo ukusno voće, već i odličan lek. Da bi se postigla najveća korist, lekar mora propisati način upotrebe, a pacijent mora strogo poštovati ​​ishranu i ostale medicinske recepte.

Predlažemo vam da pročitate i ostale teme iz kategorije gastritisa i problema sa želucem:

Preporučujemo vam da pogledate čajnu mešavinu koja je namenjena za održavanje normalnog funkcionisanja organa digestivnog trakta i pomaže kod poremećaja u radu želuca i gastrointestinalnog trakta.