Gastritis ishrana
Gastritis je prilično česta bolest u današnje vreme.
Često uzrokuje bol u želucu, koja može biti gora nakon što jedete masnu ili začinjenu hranu. Ostali simptomi, poput mučnine, nadutosti i podrigivanja, takođe su česti.
Jedna od prvih promena koju možete napraviti jeste da sledite dijetu protiv gastritisa, koja vam može pomoći u upravljanju simptomima, a može čak i sprečiti gastritis. Osnovno načelo ishrane sa gastritisom je izbegavanje kisele, začinjene hrane, u korist hrane sa niskim udelom kiselina i šećera.
Kao i kod mnogih zdravstvenih stanja, postoje određeni faktori rizika zbog kojih je verovatnost da će osoba razviti gastritis. Neki od ovih faktora, poput genetike, nisu nešto nad čime imate kontrolu. Drugi se, poput životnih faktora, mogu menjati.
Živeti sa gastritisom
Ako vam je dijagnostifikovan gastritis, obraćanje pažnje na to šta jedete može vam pomoći da se stanje ne pogorša.
Komplikacije gastritisa mogu dovesti do drugih zdravstvenih problema, na primer, želudačno krvarenje može uzrokovati nizak nivo crvenih krvnih zrnaca – anemiju. Ako je sluznica želuca s vremenom oslabljena, to može povećati rizik od razvoja raka želuca.
Ako imate gastritis, postoji nekoliko vrsta lečenja, ali započnite tako što ćete pokušati uneti neke promene u ishranu.
Smanjivanje hrane koja može iritirati sluznicu želuca može poboljšati vaše simptome, pa dijeta protiv gastritisa takođe može pomoći u sprečavanju oštećenja tkiva i dati mu vremena da zaceli.
Kad je sluznica upaljena, ne može proizvesti dovoljno želudačnog soka potrebnog za probavu. Takođe, ne stvara sluz koja je štiti od želudačne kiseline, što može dodatno oštetiti tkivo.
Cilj želudačne ishrane je smanjiti upalu. Postoje opšte preporuke sa kojima možete započeti, poput izbegavanja hrane i pića koja su često povezana sa iritacijom želuca, poput kafe i kiselog voća.
Gastritis može biti privremeno ili hronično stanje. Dužina vremena koje će vam trebati za pridržavanje ishrane za gastritis zavisiće od mnogo faktora, kao što su simptomi koje imate, koliko dugo ih imate, uzrok upale želuca i drugi tretmani koje je lekar propisao. U nekim je slučajevima dovoljno samo uklanjanje određenog okidača da bi poboljšali simptome gastritisa.
Ako imate gastritis zbog drugog zdravstvenog stanja, možda će vam trebati dugoročnija strategija za upravljanje simptomima.
Ishrana je temeljni deo prevencije i lečenja gastritisa, jer omogućava probavnom sistemu da se odmori, sprečavajući pogoršanje simptoma.
Zbog toga se preporučuje da pojedinac ima ishranu bogatu mahunarkama, voćem, povrćem, belim mesom i ribom, koja se mora pripremiti sa prirodnim začinima i bez umaka.
Uz to, takođe je važno izbegavati prženu hranu, kolače i industrijsku hranu, kao što su prethodno kuvana jela, jer mogu pogoršati simptome gastritisa.
Suprotno onome što mnogi ljudi misle, najbolje je izbegavati da jedete nekoliko sati nakon jakog grča gastritisa kako bi se želudac ispraznio i odmorio, dopuštajući tako da želudačna sluznica zaraste. Tokom tih sati možete piti vodu za ublažavanje žeđi.
Važno je da postanete svesni preporuka i uvrstite ih u svoje prehrambene navike kako bi izbegli novi napad.
Uzroci gastritisa
Jedan od najčešćih uzroka gastritisa je infekcija bakterijom zvanom Helicobacter pylori koja se prenosi sa čoveka na čoveka. U svakom slučaju, ovo nije jedini uzrok gastritisa, postoje i drugi poput:
- Kontinuirano uzimanje određenih lekova poput nesteroidnih protivupalnih lekova – NSAID, kao što su aspirin ili ibuprofen,
- Konzumacija previše alkohola,
- Autoimuni poremećaji,
- Visok stres, jer povećava želudačnu kiselinu,
- Jedenje obilne, veoma teške ili začinjene hrane,
- Infekcije hranom,
- Cigarete,
- Ostale virusne infekcije – citomegalovirus ili herpes simplex.
Ishrana kod gastritisa
- Jedite najmanje pet puta dnevno,
- Treba jesti često i u malim količinama,
- Izbegavajte kasnu večeru. Jedite polako i dobro žvačite, kako bi olakšali probavu u želucu,
- Izbegavajte nadražujuću hranu, poput alkohola, kafe, čaja, gaziranih pića ili pića sa kofeinom.
- Ukoliko ste pušač, važno je da prestanete sa pušenjem.
- Ako imate puno stresa, možete pronaći aktivnosti koje vas opuštaju, poput joge.
- Izbegavajte višak soli, kiselih krastavaca ili ljutih začina. Kontrolišite svoje jelovnike kako bi izbegli teške probave, izbegavajući hranu i jela bogata masnoćama. Ova mast ne mora biti vidljiva, ima je u umacima, prženoj hrani ili u varivima.
- Odaberite jela pripremljena u pećnici, kuvana na pari ili kuvana.
- Povećajte konzumaciju povrća i voća. Ove biljne namirnice pružiće vam antioksidanse, vitamine i vlakna, te pojačati osećaj sitosti pomažući vam u kontroli kalorija u ishrani.
- Kontrolišite najkiselije povrće, poput paradajza, citrusa ili nedozrelog voća.
- Jedite voće zrelo, pečeno ili kompot.
Koja se hrana preporučuje u ishrani protiv gastritisa?
Osnovno je da pazite na ono što jedete. Zapravo postoje neke preporučene namirnice u ishrani protiv gastritisa. Ovo su neke od njih:
- Hrana bogata vlaknima poput povrća, integralnih žitarica i voća. Poželjno je da jedete kuvano voće i povrće.
- Nemasno meso poput piletine, ćuretine, bele ribe i belanaca.
- Obrani mlečni proizvodi.
- Negazirana pića, bez kofeina.
- I, naravno, maslinovo ulje.
Koju hranu trebate izbegavati kod gastritisa?
S druge strane, neke namirnice mogu pogoršati upalu sluznice želuca. Stoga su među hranom koju bi trebali izbegavati u ishrani protiv gastritisa:
- Alkohol
- Sirovo povrće, i sa korom.
- Slatkiši, uključujući med, džem i čokoladu.
- Citrusi, hrana ili piće, sok od pomorandže, limun.
- Kofeinska pića kao što su kafa, čaj.
- Začinjenu hranu.
- Jake začine – biber, čili.
- Gazirana pića.
Ne jedite jako masnu hranu – puter, krem sir, kačkavalj, hladne nareske ili kobasice, prženu i brzu hranu, jer usporavaju proces pražnjenja želuca i povećavaju izlučivanje kiseline u želucu, uzrokujući bol.
Sad kad znate koje su namirnice koje mogu, a ne smeju biti deo vaše ishrane, evo još nekoliko korisnih saveta za sprečavanje i kontrolu gastritisa.
Više maslinovog ulja u ishrani za gastritis. Umesto putera, margarina ili drugih masti, svu hranu pripremite sa maslinovim uljem, jer to je najbolja opcija. Kad dođe do želuca, probavni sistem pravilno radi bez puno napora, i na taj način neće se stvoriti puno želudačnih sokova, imaćete veći osećaj sitosti i pogodovaćete apsorpciji hranjivih materija u crevima.
Jedite nekoliko manjih obroka dnevno. Podela tri glavna obroka u pet ili šest manjih i umerenih može pomoći probavi i sprečiti stvaranje želudačnih sokova koji mogu zakomplikovati gastritis. Isto tako, odredite vreme za jelo i pokušajte to raditi uvek u isto vreme.
Jedite polako i dobro žvačite – jedno je od zapovesti ishrane protiv gastritisa. To pomaže da vaš želudac mora manje da radi, a probava je lakša.
Jedite dva do tri sata pre spavanja. Na taj način izbegava se stimulacija hlorovodonične kiseline koju stvara želudac i može pojačati simptome gastritisa.
Pripremite hranu kuvanjem. Na gastritis dijeti ideja je smanjiti prženu hranu, iako obrocima uvek možete dodati kapljicu maslinovog ulja kako bi im poboljšali ukus.
Naravno, uvek je najbolje oko svega posavetovati se s lekarom, jer je zdrava ishrana samo deo lečenja gastritisa.
Preporučujemo vam da pogledate i ostale beze koje vam mogu dosta pomoći: