Orahovača za Štitnu Žlezdu: recept i kako se pije?

orahovaca

Orašasti plodovi, u koje spada i orah, vodeći su izvor fenolnih spojeva sa visokom antioksidativnom aktivnošću. Sa nutricionističkog gledišta orah je važan u ljudskoj ishrani, jer sadrži bogato jezgro koje pokazuje svoju hranjivu sposobnost zbog visokog nivoa nezasićenih masnih kiselina, probavljivih belančevina, fenolnih spojeva i prehrambenih vlakana.

Redovna i adekvatna konzumacija oraha povezana je sa smanjenjem rizika od nekih bolesti poput raka, kardiovaskularnih simptoma, dijabetesa i degenerativnih poremećaja.

Lišće različitih vrsta oraha tradicionalno se koristilo u nekoliko evropskih zemalja za ublažavanje manjih upalnih poremećaja kože. Zreli plodovi oraha kao sveži se konzumiraju u konditorskim proizvodima, dok mladi oblik ploda uglavnom služi za proizvodnju likera.

Zdravstvene prednosti oraha

Blagotvorna svojstva oraha poznata su od davnina. Sam Hipokrat je opisao njihova svojstva rekavši kako je ovaj proizvod neophodan za održavanje ravnoteže vitamina u telu.

Među mnogim sortama orašastih plodova upravo orasi imaju visok sadržaj vitamina C, E, B, PP, A. Sadrže mnogo minerala, gvožđa, natrijuma, kobalta i cinka. Proteini i zasićene masne kiseline smatraju se jednako važnim elementima ovog proizvoda.

Svi ovi vitamini važni su za održavanje zdravlja, i:

Jačanje imunološkog sistema. Lekari preporučuju orašaste plodove u hladnoj sezoni, što je više moguće, kada je imunološki sistem oslabljen. Vitamini koji su deo orašastih plodova pomažu u jačanju imuniteta.

Koriste se kod anemije. Tome pomažu cink i gvožđe. Orašasti plodovi podižu nivo hemoglobina u telu, što značajno poboljšava čovekovo zdravlje.

Imaju prednosti kod kardiovaskularnih bolesti. Orasi su idealan lek za prevenciju bolesti srca i krvnih sudova. Jačaju krvne sudove, pročišćuju krv, pospešuju resorpciju holesterola.

Poboljšava funkcionisanje unutrašnjih organa, poboljšava potenciju. Orašasti plodovi jačaju zdravlje muškaraca i povećavaju potenciju. Ova svojstva ploda otkrivena su u drevnoj Grčkoj, gdje su orah prvi put počeli koristiti u tu svrhu.

Normalizuje rad creva. Proteini u orašastim plodovima pomažu u poboljšanju funkcionisanja probavnog sistema. Mikroflora u crevima se normalizuje, što pomaže u borbi protiv disbioze i zatvora.

Umirujuća svojstva. Posebno pripremljena tinktura iz pregrade u ljusci, snažan je prirodni sedativ.

Pomaže u poboljšanju funkcionisanja mozga i tela u celini. Orašasti plodovi ispunjavaju telo energijom, ubrzavaju metabolizam i pomažu telu da radi puno brže.

Orah pomaže kod problema sa štitnom žlezdom

Visok sadržaj joda u orasima poboljšava funkcionisanje endokrinog sistema, stoga endokrinolozi preporučuju svojim pacijentima redovno konzumiranje ovih plodova. Plod oraha posebno se preporučuje deci tokom perioda rasta. To pomaže u stvaranju snažnog i zdravog tela. Ispunjava dete energijom i snagom. Dnevna norma za decu je 5-7 komada.

Orasi se preporučuju ljudima koji žive u ekološki zagađenim oblastima ili na mestima gde je otkriven visok nivo zračenja.

Važno je da se dnevna doza proizvoda ne prekorači. Ponekad plod oraha može biti štetan. Pre svega, kontraindikacije za upotrebu ovog voća uključuju individualnu netoleranciju i alergije. Čak i 1-2 orašasta ploda mogu pogoršati stanje osobe koja pati od psorijaze, ekcema i neurodermatitisa.

Isto tako, iako orašasti plodovi mogu pomoći u rešavanju nekih problema sa crevima, ne preporučuju se kod ozbiljnih problema s crevima. Ako imate ozbiljnih problema sa gastrointestinalnim traktom, svakako se konsultujte sa lekarom o njihovoj konzumaciji.

Odrasloj osobi se preporučuje konzumacija 10-12 orašastih plodova dnevno.

LEKOVITOST ZELENIH ORAHA

Malo ljudi zna, da nezreli orasi takođe su vrlo korisni za zdravlje čoveka. To je pre svega zbog visokog sadržaja vitamina C (limun sadrži 50 puta manje ovog vitamin). Uz to, zeleni orasi sadrže jod, ugljik, vitamine E i PP, fitonicide, tanine, polinezasićene masne kiseline.

Zeleni orah pozitivno utiče na emocionalno i fizičko stanje osobe, poboljšava rad štitnjače, jača imunološki sistem, normalizuje metabolizam, zidove krvnih sudova čini elastičnijim, normalizuje rad kardiovaskularnog sistema, poboljšava rad mozga, pojačava intelektualne sposobnosti.

Ispunjava telo energijom; redovitom upotrebom nestaju stalni umor i pospanost. Pomaže u čišćenju tela od toksina, raznih virusa i bakterija. Prevencija je kod upala u crevima ili želucu.

Međutim, nepoželjno je koristiti ovaj proizvod ako telo ima visok sadržaj joda. Ponekad se javi alergijska reakcija.

Liker od zelenih oraha

Liker od zelenih oraha se koristi za poremećaje kože, posebno one gljivične. Takođe se koristi spolja za ekceme i druge iritacije kože.

Orahovača se koristi i za digestivne probleme i konstipaciju.

Najpoznatija upotreba likera od zelenih orasa u lekovite svrhe je protiv parazita, uključujući virusne i gljivične parazite na telu i u crevnom traktu.

Orahovača je prirodan preparat koji se uspešno upotrebljava za lečenje bolesti želuca, sluzokože usta i grla, i posebno za štitnu žlezdu, jer je bogata jodom.

Takođe vam može pomoći u snižavanju nivoa krvnog pritiska i holesterola.

Orahovača recept za štitnu žlezdu

Da biste pripremili domaću orahovaču, potrebni su vam kvalitetni zeleni orasi, koji se beru početkom juna, jer su tada najlekovitiji. Potrebno je da plodovi budu zdravi, čvrsti i beli kada ih presečete. Što se tiče alkohola, može poslužiti kvalitetna domaća rakija.

Potrebno vam je:

  • 40 mladih oraha
  • 1kg meda
  • 1l rakije

Mlade orahe isecite na pola, stavite ih u veću staklenu teglu pa preko njih dodajte 1kg meda i 1l rakije. Zatvorite odgovarajućim poklopcem, pa ostavite da tegla stoji na suncu 40 dana.
Povremeno promešajte sadržaj plastičnom kašikom.

Kako se pije orahovača za štitnu žlezdu

Svako jutro na prazan stomak popijte po jednu malu, rakijsku čašicu ovog likera. Pre posluživanja, orahovaču blago promućkajte kako bi se podigao lekoviti talog. Kao aperitiv, orahovaču možete da služite sa ledom i kriškom limuna.

Manastirska orahovača za dugovečnost

Neophodni sastojci:

  • 11-13  zelenih mladih oraha,
  • 1 litra domaće rakije – lozovače,
  • 400 grama smeđeg šećera ili domaćeg meda,
  • 4 – 5 karanfilića,
  • ceo limun.

Priprema likera:

Prvo dobro operite orahe i isecite ih na polovine. Limun isto isperite i isecite na kriške. Sjedinite sastojke, i mešajte dok se šećer ne istopi. Umesto šećera još je bolje staviti med. Zatvorite bocu i držite na suncu najduže 40 dana. Napitak promućkajte svaki dan, ali ga nemojte otvarati.

Preporučuje se konzumacija jedne čašice ujutru i uveče. Ovako napravljen domaći liker od zelenih oraha, koristan je za lečenje želuca, pomaže kod anemije i obolele štitne žlezde.

Orahovača je izuzetno bogata jodom pa je stoga izuzetan lek za bolesti štitne žlezde.

Orahovača kao lek za štitnu žlezdu

Orahovača kao lek za štitnu žlezdu se koristi još od davnih vremena, pa evo, sve do danas. Pristalice zdrave ishrane i alternativne medicine cene ovaj domaći alkoholni napitak kao izvrstan prirodni lek za bolesti štitne žlezde, jedne od najvažnijih endokrinih žlezda u našem organizmu, koja upravlja mnogim vitalnim procesima. Upravo zato se za izradu likera od oraha koriste mladi zeleni orasi, koji su najbogatiji jodom, a znamo da je jod neophodan element za funkcionisanje štitne žlezde.

Da bi orahovaču koristili kao lek svako jutro na prazan stomak popijte po jednu čašicu orahovače.

Biljni likeri su alkoholna pića s brojnim funkcionalnim svojstvima, zbog prisutnosti bioaktivnih ekstraktivnih spojeva koji potiču od biljaka. Osim što proizvode osećaj zadovoljstva, biljna alkoholna pića sadrže i širok spektar bioaktivnih jedinjenja koji potiču od biljaka. Biljni napici su sve popularniji u prehrambenoj industriji zbog svog blagotvornog uticaja na ljudsko zdravlje, koji je povezan s bioaktivnošću biljnih sastojaka.

Orah i orahovača kroz vekove

Postoje mnogi mitovi o čarobnim svojstvima oraha. Istorija oraha seže toliko unazad da niko ne zna odakle tačno orasi potiču.

Prvo istorijsko spominjanje oraha odnosi se na Vavilon u petom veku pre Hrista. Stari su Grci, otprilike u četvrtom veku pre Hrista, gnječili su orahe kako bi od njih dobili ulje. Zapisi pokazuju da su vek kasnije Rimljani plaćali visoke cene oraha, budući da ih je plemstvo posluživalo zajedno sa voćem za desert.

Danas se orasi mogu naći kao sastojak svih kuhinja. Piletina punjena orasima italijanski je specijalitet, dok se u Kini orasi često dodaju jelima sa mešanim mesom. U istočnoj Europi orasi se kombinuju sa krastavcima, u hladnoj supi, a na Bliskom Istoku se često koriste u gulašu od jagnjetine. Seckani orasi dobro se slažu sa povrćem.

Liker od zelenih oraha, stotinama godina se koristi kao prirodni lek u narodnoj medicini. Narodna medicina preporučuje orahovaču za lečenje anemije, ali i kao prvu pomoć kod stomačnih tegoba i za ubrzavanje probave, te kod problema sa štitnom žlezdom.

Recept za njegovo stvaranje može se naći u monaškim spisima, i u beleškama starih travara.

Naši stari su obožavali ovaj liker, dobro poznavajući sva njegova lekovita svojstva.

Mnogi danas sami prave orahovaču, i kod mnogih u porodici je konzumiraju svi članovi, kao prevenciju bolesti, ali i kad je bolest prisutna.

Iako lekovit, ne zaboravite, u osnovi je ovaj domaći liker snažno alkoholno piće. Mere opreza se svode na to da ne preterate u njegovoj konzumaciji.

Priroda nam nudi dosta prirodnih rešenja za normalnog funkcionisanje štitne žlezde pa vam preporučujemo i da pročitate ostale tema:

Preporučujemo vam da pogledate i prirodni preparat na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha koji se pokazao odlično u regulisanju rada štitne žlezde!