Prirodni lek za kamen u bubregu
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u telu, budući da filtriraju krv kako bi uklonili otpad i nečistoće i zadržali odgovarajući nivo elektrolita. Međutim, ako naše telo to nije u mogućnosti, počinju da se stvaraju kristali i neprerađeni minerali koji su poznati i kao kamenje u bubregu. Mali kamen u bubregu može se lako izlečiti, ako se dijagnostifikuje u početnim fazama.
Nedostatak vode u našem telu, infekcije mokraćnog sistema, stvaranje preterane kiseline u mokraći, itd. neki su od razloga za nastanak kamena u bubregu.
Kamenje u bubregu su tvrde naslage koje se mogu naći bilo gde u mokraćnom sistemu, od mokraćnog mehura do bubrega. Mogu se stvoriti zbog mnogih faktora, ali genetska predispozicija i količina tečnosti koju unosite dok pijete, direktno utiču na šansu da dobijete kamen u bubregu.
Prirodno lečenje kamena u bubregu
Kako bi prirodno rešili problem kamena u bubregu možete prilagoditi određene navike i promeniti ishranu. Evo nekoliko kućnih lekova za lečenje kamena u bubregu.
Voda kao lek za kamen u bubregu
Dehidracija je jedan od najčešćih uzroka kamena u bubregu. Manjak vode koncentriše mokraću i omogućuje spajanje mnogih minerala i soli. Konzumacijom više vode, a trebalo bi najmanje osam do deset čaša tokom dana, osigurava hidrataciju tela, pa čak i pomaže u smanjenju rasta kamena u bubregu. Voda ima prvo mesto u kućnim lekovima, koju možete veoma lako da koristite.
Jabukovo sirće kao lek za kamen u bubregu
Jabukovo sirće sadrži limunsku kiselinu koja pomaže u otapanju kamena u bubregu. Smesa se pravi mešanjem malo jabukovog sirćeta u čaši vode i pije se pre jela. Od velikog broja ljudi koji imaju problema sa kamenom u bubregu možete čuti da je to za njih kućni lek koji je stvarno delotvoran.
Bosiljak kao lek za kamen u bubregu
Bosiljak ima lekovita svojstva koja pomažu u jačanju tela i naročito olakšavaju respiratorne bolesti, a u slučaju kamena u bubregu, bosiljak se pokazao efikasnim lekom. Pomaže u ravnoteži tečnosti, minerala i mokraćne kiseline u bubrezima. Dodajte bosiljak u svoju ishranu kuvanjem lišća u vodi i ispijanjem ili uzimanjem kašike bosiljka u prahu i mešanjem sa medom, to će vam pomoći da se rešite kamena iz bubrega.
Bosiljak ima velike količine sirćetne kiseline, druge komponente koja pomaže u otapanju kamena u bubregu na bazi kalcijuma. Poznato je da lišće bosiljka uravnotežuje mokraćnu kiselinu.
Pasulj kao lek za kamen u bubregu
Bogat je proteinima, ima mešavinu topivih i netopivih vlakana koja su dobra za vaše probavno zdravlje, a takođe je bogat ugljenim hidratima, ali ovi su ugljeni hidrati dobre vrste, poznati i kao sporo oslobađajući ugljeni hidrati. Pasulj ima nizak glikemijski indeks, što je dobro za dijabetičare, a sadrži i bitne minerale koji pomažu u smanjenju holesterola i pomažu u mršavljenju. Vitamin B, prisutan u pasulju, pomaže u otapanju i izbacivanju kamena i pomaže u celokupnom funkcionisanju bubrega.
Bogat je magnezijumom, mineralom koji pomaže u rešavanju kamena u bubregu. Kuvajte pasulj dok ne omekša i vodu koristite kao supu.
Celer kao lek za kamen u bubregu
Celer je poput eliksira života kada je kamen u bubregu u pitanju. Pomaže u povećanom izlučivanju urina i super je hrana kada je zdravlje u pitanju. Mogli bi ga dodati u supu ili pomešati sa sokom.
Bamija kao lek za kamen u bubregu
Bamija je sezonsko povrće. Sadrži sve neophodne minerale i hranjive sastojke potrebne za zdravo telo. Bamija je bogata magnezijumom i deluje protivupalno i antioksidativno; pomaže u sprečavanju kristalizacije hemikalija u bubrezima. Jedite ukusna jela od bamije kako bi sprečili stvaranje kamena u bubregu.
Datula ili urma kao lek za kamen u bubregu
Urme su pune manganom, bakrom, magnezijumom i drugim bitnim hranjivim sastojcima. Takođe sadrže veliku količinu vlakana koja mogu pomoći u smanjenju rizika od kamena u bubregu. Magnezijum prisutan u datulama pomaže u čišćenju bubrega; ispire nepotrebne tečnosti i kamenje iz bubrega. Namočite urme preko noći u vodu i konzumirajte ih sutradan. To čini izvrstan lek za kamen u bubregu.
Maslinovo ulje kao lek za kamen u bubregu
Maslina je plod jednog od najstarijih stabala na zemlji. Njegov uzgoj doseže unazad najmanje osam hiljada godina. Prirodni je lek za kamen u bubregu. Budući da maslinovo ulje sadrži visoku količinu mononezasićenih masti, odlična je alternativa za olakšavanje uklanjanja kamena iz bubrega podmazivanjem mokraćnog sistema.
Čaj za kamen u bubregu
Čaj od crnog duda kao lek za kamen u bubregu
Crni dud, čije je naučno ime Morus nigra, biljka je bogata flavonoidima koji imaju antioksidativno i protivupalno delovanje, kao i diuretik, pa njen unos pomaže u uklanjanju kamena iz bubrega.
Sastojci:
- 15 g suvog lišća crnog duda;
- 1 litra vode.
Način pripreme: Stavite lišće u ključalu vodu i pustite da odstoji 15 minuta. Procedite i pijte ovaj čaj najviše 4 puta dnevno.
Čaj od hibiskusa kao lek za kamen u bubregu
Hibiskus je biljka koja se može koristiti za lečenje kamena u bubregu, jer ima diuretička svojstva, odnosno povećava učestalost mokrenja. Ova biljka takođe pomaže da se smanji taloženje kristala u bubrezima.
Sastojci:
- 2 kašike suvog hibiskusa;
- 1 litra vode.
Način pripreme: Da bi pripremili čaj od hibiskusa, prokuvajte vodu, a zatim dodajte sušeni hibiscus. Pustiti da odstoji 15 minuta, procedite i zatim pijte. Ovaj se čaj može konzumirati do 4 puta dnevno.
Sok od nara kao lek za kamen u bubregu
Nar je bogat izvor vlakana, vitamina B, C, K i kalijuma. Prepun je antioksidansa koji održavaju bubrege zdravima, a kalijum u naru pomaže u sprečavanju razvoja kamena u bubregu. Takođe smanjuje nivo kiselosti u mokraći što smanjuje rizik od nastanka budućeg kamena.
Ovo je još jedan kućni lek za koji mnogi garantuju da pomaže. Uzimanje čaše soka od nara svaki dan može učiniti čuda za vaš kamen u bubregu. Adstringentna svojstva nara čine ih idealnim lekom.
Sok od limuna kao lek za kamen u bubregu
Kombinacija limunovog soka i meda jedan je od najzdravijih eliksira. Med i limun imaju mnogo zdravstvenih prednosti što ih čini efikasnim lekom za različite zdravstvene probleme, pa i za kamenje u bubregu. Limun je bogat citratom koji pomaže u borbi protiv kamena u bubregu u našem telu. Limunov sok povećava urin citrat koji može pomoći u prevenciji kamena u bubregu. Pijenje 5 do 6 čaša limunovog soka sa nekoliko kašika meda može brzo otopiti kamenje i ublažiti bol.
Citrat je odgovoran za razgradnju kamena nastalih naslagama kalcijuma. Limunov sok ima obilje citrata, što ga čini dobrim domaćim lekom za kamen u bubregu. Uzimanje limunovog soka s toplom vodom natašte takođe je veoma korisno.
Sok od šargarepe i krastavca kao lek za kamen u bubregu
To je antioksidativni i protivupalni napitak. Njegova visoka koncentracija hranjivih sastojaka pomaže u obnavljanju funkcija organa za izlučivanje, podstičući uklanjanje toksina iz krvi. Krastavac pruža diuretičke moći zbog visokog sadržaja vode, šargarepa je povrće bogato kalijumom, što ga čini vrlo zdravom hranom za mokraćni sistem, a posebno za bubrege.
Šargarepa pročišćava krv i pomaže bubrezima da rade ispravno. Sadrži hranjive sastojke poput magnezijuma, fosfora, joda i kalcijuma koji podstiču ćelijsku razmenu i održavaju ravnotežu soli i minerala u telu.
Preporučuje se iscediti dve šargarepe i pola krastavca. Ova kombinacija sprečava razvoj kamena u bubregu, možete čak uništiti ili ukloniti postojeće kamenje.
Promena ishrane kod kamena u bubregu
Ishrana bogata prerađenom hranom, kolom i energetskim pićima uglavnom je odgovorna za kamen u bubregu. Većina ovih pića su visoko diuretička, što povećava vaš nivo dehidracije. Čak i konzumaciju alkohola treba potpuno izbegavati ako patite od kamena u bubregu.
Promena ishrane, više konzumiranje prirodne hrane, znalo je dovesti do poboljšanja zdravlja bubrega, uglavnom zbog elementa vlakana i obilja vitamina i minerala koje donosi voće i povrće.
Preporučujemo vam da pročitate i ostale teme vezane za kamen u bubregu: